Skip to content

Cost of Living in Prince Edward Island | Canada

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1316
$2730
🛋️ Without rent
$614
$1818
🏨 Rent & Utilities
$702
$912
🍽️ Food
$450
$1162
🚐 Transport
$52.8
$144
💳 Monthly salary after tax
$1658
🏙️ Population
153k

The cost of living in Prince Edward Island is $1316, which is 1.17 times less expensive than the average in Canada. Prince Edward Island ranked 10th most expensive and 12th best state to live in Canada.

The average salary after taxes in Prince Edward Island is $1658, which is enough to cover living expenses for 1.3 months.

Discover best cities to live in Prince Edward Island.

Cost of living in Prince Edward Island infographic

Cost of living by city in Prince Edward Island

Prices in Prince Edward Island

We calculate prices for Prince Edward Island as a weighted mean for the population of 1 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$9.87
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$35.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.01
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.47
☕ Cappuccino
$3.4
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.55

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.03
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.88
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.9
🥚 Eggs, x12
$2.9
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$16
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.93
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.28
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.1
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.22
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.45
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.96
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.47
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.92
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.27
🚬 Cigarette pack
$11
💊 Cold medicince, 1 week
$8.05
🧴 Hair Shampoo
$3.94
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.98
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.1

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.48
🎟️ Monthly ticket local transport
$47.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$19.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.92

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$673
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$501
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$877
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$637
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$109
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$170
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$57.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.96%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1176
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2545

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$40.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.45
👩‍⚕️ Doctor's visit
$59.1
💇 Haircut, simple
$12.1
👖 Brand Jeans
$52.6
👟 Brand Sneakers
$87.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$474
🏫 International Primary School, 1 year
$3440

Cost of living in other states