Cost of Living in Evesham Township, NJ

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1942
$4448
🛋️ Without rent
$723
$2357
🏨 Rent & Utilities
$1219
$2091
🍽️ Food
$529
$1376
🚐 Transport
$55.7
$150
💳 Monthly salary after tax
$3772
😀 Quality of life
70
🏙️ Population
46.8K

The average cost of living in Evesham Township is $1942, which is in the top 13% of the most expensive cities in the world, ranked 1226th out of 9294 in our global list, 1107th out of 2202 in the United States, and 66th out of 111 in New Jersey.

The median after-tax salary is $3772, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 2418th (TOP 26%) in the list of best places to live in the world and 625th best city to live in the United States, and 61st most liveable city in New Jersey. With an estimated population of 46.8K, Evesham Township is the 937th largest city in the United States.

✈️ Closest airport 27 km Northeast Philadelphia Airport
😷 Air quality Good 11.4 µg/m³
🎓 Best university rank 419 Thomas Jefferson University
Cost of living in Evesham Township infographic

Share this infographic!

Prices in Evesham Township

Prices for goods and services in Evesham Township are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$14.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$59.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.23
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.97
 Cappuccino
$4.29
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.99
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1241
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$996
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$2243
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1763
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$106
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$165
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$67.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.15%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4496
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2519
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.18
🎟️ Monthly ticket local transport
$57.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.7
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.25
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.92
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.73
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.88
🥚 Eggs, x12
$3.1
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.1
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.5
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.69
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.94
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.09
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.47
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.37
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.2
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.06
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.3
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.84
🚬 Cigarette pack
$8.32
💊 Cold medicince, 1 week
$8.32
🧴 Hair Shampoo
$5
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.65
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.9
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$38.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$109
💇 Haircut, simple
$16.7
👖 Brand Jeans
$43.9
👟 Brand Sneakers
$78.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$949
🏫 International Primary School, 1 year
$13277

Evesham Township hotels map