Cost of Living in Prince George

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1434
$3828
🛋️ Without rent
$698
$2214
🏨 Rent & Utilities
$736
$1614
🍽️ Food
$534
$1393
🚐 Transport
$46.8
$128
💳 Monthly salary after tax
$3417
😀 Quality of life
64
🏙️ Population
74K

The average cost of living in Prince George is $1434, which is in the top 31% of the most expensive cities in the world, ranked 2875th out of 9294 in our global list, 136th out of 153 in Canada, and 22nd out of 22 in British Columbia.

The median after-tax salary is $3417, which is enough to cover living expenses for 2.4 months. Ranked 4474th (TOP 48%) in the list of best places to live in the world and 120th best city to live in Canada, and 17th most liveable city in British Columbia. With an estimated population of 74K, Prince George is the 69th largest city in Canada.

✈️ Closest airport 6 km Prince George Airport
😷 Air quality Excellent 7.4 µg/m³
🎓 Best university rank 1550 University of Northern British Columbia
Cost of living in Prince George infographic

Share this infographic!

Prices in Prince George

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$16
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$69.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.33
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.15
 Cappuccino
$3.36
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.97
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$793
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$531
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1229
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1460
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$88.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$136
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$64.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.45%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4787
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3748
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.93
🎟️ Monthly ticket local transport
$40.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.1
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.23
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.2
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.59
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.83
🥚 Eggs, x12
$2.9
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.19
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.93
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$21.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.08
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.16
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.05
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.59
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.99
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.71
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.4
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.9
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$16
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.72
🚬 Cigarette pack
$12
💊 Cold medicince, 1 week
$8.91
🧴 Hair Shampoo
$3.94
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.4
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.96
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$43.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.59
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.9
💇 Haircut, simple
$14.3
👖 Brand Jeans
$46.3
👟 Brand Sneakers
$90.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$771
🏫 International Primary School, 1 year
$12110

Prince George hotels map