Cost of Living in Whitehorse

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1511
$3581
🛋️ Without rent
$703
$2310
🏨 Rent & Utilities
$808
$1271
🍽️ Food
$495
$1299
🚐 Transport
$73.6
$206
💳 Monthly salary after tax
$2437
🏙️ Population
25.1K

The average cost of living in Whitehorse is $1511, which is in the top 29% of the most expensive cities in the world, ranked 2660th out of 9294 in our global list, 106th out of 153 in Canada, and 1st out of 1 in Yukon.

The median after-tax salary is $2437, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 4283rd (TOP 47%) in the list of best places to live in the world and 114th best city to live in Canada, and 1st most liveable city in Yukon. With an estimated population of 25.1K, Whitehorse is the 131st largest city in Canada.

✈️ Closest airport1 kmWhitehorse / Erik Nielsen International Airport
😷 Air qualityExcellent6.2 µg/m³
Cost of living in Whitehorse infographic

Share this infographic!

Prices in Whitehorse

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.06
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.73
☕ Cappuccino
$3.94
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.84

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$676
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$614
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1248
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$966
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$122
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$189
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$59.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.07%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3810
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3019

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.97
🎟️ Monthly ticket local transport
$50.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$31
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.1

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.84
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.81
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.82
🥚 Eggs, x12
$3.38
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$15.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.37
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.59
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.67
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.59
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.42
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.92
🚬 Cigarette pack
$11.1
💊 Cold medicince, 1 week
$11.6
🧴 Hair Shampoo
$4.48
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.26
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.37

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$51.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$77.4
💇 Haircut, simple
$19.2
👖 Brand Jeans
$57.6
👟 Brand Sneakers
$95.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1070
🏫 International Primary School, 1 year
$10676