Cost of Living in Campbell River | British Columbia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1230
$3097
🛋️ Without rent
$559
$1797
🏨 Rent & Utilities
$671
$1301
🍽️ Food
$413
$1080
🚐 Transport
$41.8
$116
💳 Monthly salary after tax
$2601
🏙️ Population
33.4k

The average cost of living in Campbell River is $1230, which is in the top 39% of the most expensive cities in the world, ranked 3579th out of 9294 in our global list, 129th out of 153 in Canada, and 22nd out of 22 in the British Columbia.

The median after-tax salary is $2601, which is enough to cover living expenses for 2.1 months. Ranked 4300th (TOP 47%) in the list of best places to live in the world and 113th best city to live in Canada, and 18th most liveable city in British Columbia. With an estimated population of 33.4k, Campbell River is the 109th largest city in Canada.

✈️ Closest airport8 kmCampbell River Airport
😷 Air qualityExcellent6.9 µg/m³
Cost of living in Campbell River infographic

Share this infographic!

Prices in Campbell River

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$12.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$47.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.13
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.72
☕ Cappuccino
$3.12
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.33

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$594
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$526
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1204
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1110
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$72.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$113
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$58.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.66%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2287
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1150

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.47
🎟️ Monthly ticket local transport
$31.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.84

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.11
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.2
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.46
🥚 Eggs, x12
$3.17
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.1
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.81
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.73
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.4
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.28
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.55
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.43
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.68
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.86
🚬 Cigarette pack
$10.3
💊 Cold medicince, 1 week
$8.72
🧴 Hair Shampoo
$3.57
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.19
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.78

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.55
👩‍⚕️ Doctor's visit
$64.3
💇 Haircut, simple
$13.3
👖 Brand Jeans
$45.8
👟 Brand Sneakers
$82.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$694
🏫 International Primary School, 1 year
$8766