Cost of Living in Burnaby | British Columbia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1798
$4123
🛋️ Without rent
$698
$2156
🏨 Rent & Utilities
$1100
$1966
🍽️ Food
$499
$1302
🚐 Transport
$88.1
$225
💳 Monthly salary after tax
$2791
🏙️ Population
233k

The average cost of living in Burnaby is $1798, which is in the top 6% of the most expensive cities in the world, ranked 543rd out of 9294 in our global list, 13th out of 153 in Canada, and 4th out of 22 in the British Columbia.

The median after-tax salary is $2791, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 455th (TOP 5%) in the list of best places to live in the world and 27th best city to live in Canada, and 4th most liveable city in British Columbia. With an estimated population of 233k, Burnaby is the 22nd largest city in Canada.

✈️ Closest airport18 kmVancouver International Airport
😷 Air qualityExcellent4.9 µg/m³
🎓 Best university rank45The University of British Columbia
Cost of living in Burnaby infographic

Share this infographic!

Prices in Burnaby

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$55.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.36
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.71
☕ Cappuccino
$2.81
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.76

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1201
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$949
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$2159
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1760
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$48.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$74.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.87%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5054
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3197

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.61
🎟️ Monthly ticket local transport
$95.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.9
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.05

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.63
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.93
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.37
🥚 Eggs, x12
$3.23
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$16.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$12.3
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.25
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.2
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.48
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.97
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.84
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.88
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.55
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.11
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.7
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.42
🚬 Cigarette pack
$10.9
💊 Cold medicince, 1 week
$8.8
🧴 Hair Shampoo
$3.6
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.17
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.77

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$36.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$63.8
💇 Haircut, simple
$13.3
👖 Brand Jeans
$47.2
👟 Brand Sneakers
$74.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$720
🏫 International Primary School, 1 year
$8994