Cost of Living in Regina

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1470
$3234
🛋️ Without rent
$639
$1996
🏨 Rent & Utilities
$831
$1238
🍽️ Food
$458
$1178
🚐 Transport
$73.6
$196
💳 Monthly salary after tax
$4721
😀 Quality of life
71
🏙️ Population
215K

The average cost of living in Regina is $1470, which is in the top 30% of the most expensive cities in the world, ranked 2797th out of 9294 in our global list, 132nd out of 153 in Canada, and 4th out of 4 in Saskatchewan.

The median after-tax salary is $4721, which is enough to cover living expenses for 3.2 months. Ranked 2061st (TOP 22%) in the list of best places to live in the world and 86th best city to live in Canada, and 1st most liveable city in Saskatchewan. With an estimated population of 215K, Regina is the 24th largest city in Canada.

✈️ Closest airport 5 km Regina International Airport
😷 Air quality Excellent 9.3 µg/m³
🎓 Best university rank 839 University of Regina
Cost of living in Regina infographic

Share this infographic!

Prices in Regina

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$10.6
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$57.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.59
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.1
 Cappuccino
$3.71
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.04
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$830
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$618
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1174
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$963
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$116
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$178
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$54.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.9%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2110
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2023
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.53
🎟️ Monthly ticket local transport
$63.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.12
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.2
🥚 Eggs, x12
$3.03
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.69
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.05
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.62
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.46
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.49
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.05
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.4
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.53
🚬 Cigarette pack
$12.2
💊 Cold medicince, 1 week
$4.83
🧴 Hair Shampoo
$4.14
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.25
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.24
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$31.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$48.3
💇 Haircut, simple
$16.9
👖 Brand Jeans
$49.4
👟 Brand Sneakers
$74.5
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$627
🏫 International Primary School, 1 year
$12369

Regina hotels map