Cost of Living in Maple Ridge | British Columbia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1490
$3341
🛋️ Without rent
$615
$1921
🏨 Rent & Utilities
$875
$1421
🍽️ Food
$449
$1174
🚐 Transport
$59.1
$155
💳 Monthly salary after tax
$2546
🏙️ Population
82.3k

The average cost of living in Maple Ridge is $1490, which is in the top 27% of the most expensive cities in the world, ranked 2423rd out of 9294 in our global list, 38th out of 153 in Canada, and 14th out of 22 in the British Columbia.

The median after-tax salary is $2546, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 525th (TOP 6%) in the list of best places to live in the world and 29th best city to live in Canada, and 6th most liveable city in British Columbia. With an estimated population of 82.3k, Maple Ridge is the 64th largest city in Canada.

✈️ Closest airport27 kmAbbotsford Airport
😷 Air qualityExcellent5.7 µg/m³
🎓 Best university rank2439Kwantlen Polytechnic University
Cost of living in Maple Ridge infographic

Share this infographic!

Prices in Maple Ridge

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$11.8
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$50.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.84
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.94
☕ Cappuccino
$2.81
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.24

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$960
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$731
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1511
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1254
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$33.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$50.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$65.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.99%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3684
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3090

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.18
🎟️ Monthly ticket local transport
$75.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.3
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.05

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.16
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.18
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.3
🥚 Eggs, x12
$3.1
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.74
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.8
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.61
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.71
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.51
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.48
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.65
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.69
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.09
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.69
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.12
🚬 Cigarette pack
$8.89
💊 Cold medicince, 1 week
$8.82
🧴 Hair Shampoo
$3.58
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.16
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.78

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$22.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.45
👩‍⚕️ Doctor's visit
$64.5
💇 Haircut, simple
$13.1
👖 Brand Jeans
$41.2
👟 Brand Sneakers
$83.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$674
🏫 International Primary School, 1 year
$7350