Cost of Living in Saskatoon | Saskatchewan

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1415
$3210
🛋️ Without rent
$635
$1913
🏨 Rent & Utilities
$780
$1297
🍽️ Food
$458
$1192
🚐 Transport
$71.7
$189
💳 Monthly salary after tax
$2362
🏙️ Population
246k

The average cost of living in Saskatoon is $1415, which is in the top 30% of the most expensive cities in the world, ranked 2768th out of 9294 in our global list, 51st out of 153 in Canada, and 1st out of 4 in the Saskatchewan.

The median after-tax salary is $2362, which is enough to cover living expenses for 1.7 months. Ranked 253rd (TOP 3%) in the list of best places to live in the world and 20th best city to live in Canada, and 1st most liveable city in Saskatchewan. With an estimated population of 246k, Saskatoon is the 19th largest city in Canada.

✈️ Closest airport4 kmSaskatoon John G. Diefenbaker International Airport
😷 Air qualityExcellent8.2 µg/m³
🎓 Best university rank295University of Saskatchewan
Cost of living in Saskatoon infographic

Share this infographic!

Prices in Saskatoon

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$55.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.28
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.19
☕ Cappuccino
$3.24
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.8

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$718
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$588
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1212
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1038
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$105
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$163
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$60.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.6%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2053
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3929

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.2
🎟️ Monthly ticket local transport
$61.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14.1
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.85

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.58
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.06
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$3.47
🥚 Eggs, x12
$2.29
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.24
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.17
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.23
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.62
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.28
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.03
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.66
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.64
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.65
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.53
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.5
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.7
🚬 Cigarette pack
$11.7
💊 Cold medicince, 1 week
$8.13
🧴 Hair Shampoo
$3.46
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$3.96
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.76

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$34.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$52.6
💇 Haircut, simple
$17.7
👖 Brand Jeans
$44.3
👟 Brand Sneakers
$66.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$584
🏫 International Primary School, 1 year
$5112