Cost of Living in Yellowknife

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$2183
$4551
🛋️ Without rent
$826
$2548
🏨 Rent & Utilities
$1357
$2003
🍽️ Food
$644
$1663
🚐 Transport
$54.2
$146
💳 Monthly salary after tax
$5466
😀 Quality of life
61
🏙️ Population
19.6K

The average cost of living in Yellowknife is $2183, which is in the top 3% of the most expensive cities in the world, ranked 302nd out of 9294 in our global list, 10th out of 153 in Canada, and 1st out of 1 in Northwest Territories.

The median after-tax salary is $5466, which is enough to cover living expenses for 2.5 months. Ranked 5015th (TOP 54%) in the list of best places to live in the world and 134th best city to live in Canada, and 1st most liveable city in Northwest Territories. With an estimated population of 19.6K, Yellowknife is the 147th largest city in Canada.

✈️ Closest airport 3 km Yellowknife International Airport
😷 Air quality Excellent 4.6 µg/m³
Cost of living in Yellowknife infographic

Share this infographic!

Prices in Yellowknife

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$15.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$84.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.1
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$6.88
 Cappuccino
$4.6
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.35
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in Downtown, 40 m2 or 430 ft2
$1281
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$1107
🏙️ 3 bedroom apartment in Downtown, 80 m2 or 860 ft2
$1768
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1703
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$136
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$208
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$79.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.05%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4677
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3684
Transportation
🚌 Local transport ticket
$2.35
🎟️ Monthly ticket local transport
$54.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.1
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.26
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.56
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.32
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.82
🥚 Eggs, x12
$3.46
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.56
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$34.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.66
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.88
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.4
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.18
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.5
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$2.27
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.88
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$15.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$4.67
🚬 Cigarette pack
$16.2
💊 Cold medicince, 1 week
$8.79
🧴 Hair Shampoo
$3.95
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.43
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.98
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$73.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.76
👩‍⚕️ Doctor's visit
$67.5
💇 Haircut, simple
$19.2
👖 Brand Jeans
$46.3
👟 Brand Sneakers
$90.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$867
🏫 International Primary School, 1 year
$12080

Yellowknife hotels map