Cost of Living in Hameenlinna

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1363
$3283
🛋️ Without rent
$774
$2300
🏨 Rent & Utilities
$590
$983
🍽️ Food
$535
$1423
🚐 Transport
$69.7
$192
💳 Monthly salary after tax
$2671
😀 Quality of life
70
🏙️ Population
68K

The average cost of living in Hameenlinna is $1363, which is in the top 35% of the most expensive cities in the world, ranked 3211th out of 9294 in our global list and 28th out of 49 in Finland.

The median after-tax salary is $2671, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 2424th (TOP 26%) in the list of best places to live in the world and 17th best city to live in Finland. With an estimated population of 68K, Hameenlinna is the 14th largest city in Finland.

✈️ Closest airport 64 km Tampere-Pirkkala Airport
😷 Air quality Excellent 5.5 µg/m³
🎓 Best university rank 3890 Hame University of Applied Sciences
Cost of living in Hameenlinna infographic

Share this infographic!

Prices in Hameenlinna

Prices for goods and services in Hameenlinna are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$9.81
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$86.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$10.3
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$5.46
 Cappuccino
$4.5
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.7
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$587
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$483
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1047
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$814
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$69.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$106
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$16.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.22%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2937
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1836
Transportation
🚌 Local transport ticket
$3.78
🎟️ Monthly ticket local transport
$57.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$20.3
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.27
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.25
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.15
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.81
🥚 Eggs, x12
$3.87
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.91
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.61
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.25
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.99
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$3.55
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.29
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.36
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$1.44
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$3.13
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$16.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.61
🚬 Cigarette pack
$10.8
💊 Cold medicince, 1 week
$13.2
🧴 Hair Shampoo
$3.67
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.94
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.33
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$47.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$16.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$85.7
💇 Haircut, simple
$22.9
👖 Brand Jeans
$102
👟 Brand Sneakers
$102
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$230
🏫 International Primary School, 1 year
$7490

Cost of living in other countries

Cost of living