Cost of Living in Morfelden-Walldorf

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1663
$4038
🛋️ Without rent
$730
$2264
🏨 Rent & Utilities
$934
$1774
🍽️ Food
$525
$1391
🚐 Transport
$69.8
$193
💳 Monthly salary after tax
$3088
😀 Quality of life
74
🏙️ Population
34.6K

The average cost of living in Morfelden-Walldorf is $1663, which is in the top 30% of the most expensive cities in the world, ranked 2783rd out of 9294 in our global list, 90th out of 662 in Germany, and 14th out of 57 in Hesse.

The median after-tax salary is $3088, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 1128th (TOP 12%) in the list of best places to live in the world and 123rd best city to live in Germany, and 11th most liveable city in Hesse. With an estimated population of 34.6K, Morfelden-Walldorf is the 330th largest city in Germany.

✈️ Closest airport 5 km Frankfurt Airport
😷 Air quality Excellent 8.7 µg/m³
🎓 Best university rank 253 Johannes Gutenberg University Mainz
Cost of living in Morfelden-Walldorf infographic

Share this infographic!

Prices in Morfelden-Walldorf

Prices for goods and services in Morfelden-Walldorf are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$15.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$73.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.86
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.62
 Cappuccino
$3.58
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.65
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$842
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$676
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1784
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1374
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$176
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$269
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$48.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.89%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$6114
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4277
Transportation
🚌 Local transport ticket
$3.39
🎟️ Monthly ticket local transport
$53.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$23.2
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.87
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.19
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.26
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.74
🥚 Eggs, x12
$3.66
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$16.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.64
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.41
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.32
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.89
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.63
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.9
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.73
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.99
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1
🚬 Cigarette pack
$8.66
💊 Cold medicince, 1 week
$11.3
🧴 Hair Shampoo
$2.96
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.51
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.72
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$39.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$61.8
💇 Haircut, simple
$17.8
👖 Brand Jeans
$85.2
👟 Brand Sneakers
$94.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$582
🏫 International Primary School, 1 year
$9839

Cost of living in other countries

Cost of living