Cost of Living in Miskolc

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$673
$1644
🛋️ Without rent
$353
$1051
🏨 Rent & Utilities
$320
$593
🍽️ Food
$257
$693
🚐 Transport
$30.9
$85.5
💳 Monthly salary after tax
$732
😀 Quality of life
64
🏙️ Population
151K

The average cost of living in Miskolc is $673, which is in the top 25% of the least expensive cities in the world, ranked 7010th out of 9294 in our global list and 21st out of 33 in Hungary.

The median after-tax salary is $732, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 4503rd (TOP 48%) in the list of best places to live in the world and 4th best city to live in Hungary. With an estimated population of 151K, Miskolc is the 4th largest city in Hungary.

✈️ Closest airport 92 km Debrecen International Airport
😷 Air quality Moderate 23.4 µg/m³
🎓 Best university rank 1979 University of Miskolc
Cost of living in Miskolc infographic

Share this infographic!

Prices in Miskolc

Prices for goods and services in Miskolc are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$33.3
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.02
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.24
 Cappuccino
$1.31
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.13
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$296
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$206
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$531
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$434
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$81.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$125
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$14.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
7.31%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1587
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1003
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.1
🎟️ Monthly ticket local transport
$22
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$7.56
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.43
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.03
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.05
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🥚 Eggs, x12
$2.18
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.68
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.42
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.33
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.73
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.21
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.21
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.09
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$2.79
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.87
🚬 Cigarette pack
$4.93
💊 Cold medicince, 1 week
$7.89
🧴 Hair Shampoo
$2.62
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.34
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.86
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$36.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$34.9
💇 Haircut, simple
$5.56
👖 Brand Jeans
$39
👟 Brand Sneakers
$45.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$114
🏫 International Primary School, 1 year
$3313

Cost of living in other countries

Cost of living