Cost of Living in Varna | Bulgaria

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$598
$1522
🛋️ Without rent
$343
$1075
🏨 Rent & Utilities
$255
$446
🍽️ Food
$235
$630
🚐 Transport
$39.1
$105
💳 Monthly salary after tax
$615
🏙️ Population
369k

The average cost of living in Varna is $598, which is in the top 25% of the least expensive cities in the world, ranked 6920th out of 9294 in our global list and 3rd out of 21 in Bulgaria.

The median after-tax salary is $615, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 546th (TOP 6%) in the list of best places to live in the world and 1st best city to live in Bulgaria. With an estimated population of 369k, Varna is the 3rd largest city in Bulgaria.

✈️ Closest airport8 kmVarna Airport
😷 Air qualityModerate21.8 µg/m³
🎓 Best university rank3927University of Economics - Varna
Cost of living in Varna infographic

Share this infographic!

Prices in Varna

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$6.63
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$21.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.85
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.28
☕ Cappuccino
$1.47
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.98

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$237
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$171
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$435
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$319
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$60.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$93.4
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$10.5
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.26%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1265
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$841

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.58
🎟️ Monthly ticket local transport
$24.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.85
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.25

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.17
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.57
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.87
🥚 Eggs, x12
$1.84
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.48
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.29
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.21
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.16
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.55
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.36
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.56
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.65
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.36
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.4
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.57
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.73
🚬 Cigarette pack
$3.17
💊 Cold medicince, 1 week
$6.93
🧴 Hair Shampoo
$2.96
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.52
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.78

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$25.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.5
👩‍⚕️ Doctor's visit
$19
💇 Haircut, simple
$3.54
👖 Brand Jeans
$49.6
👟 Brand Sneakers
$77.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$301
🏫 International Primary School, 1 year
$4566