Cost of Living in Gebze

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$322
$775
🛋️ Without rent
$180
$554
🏨 Rent & Utilities
$142
$222
🍽️ Food
$119
$305
🚐 Transport
$22.7
$63.4
💳 Monthly salary after tax
$359
😀 Quality of life
53
🏙️ Population
371K

The average cost of living in Gebze is $322, which is in the top 2% of the least expensive cities in the world, ranked 9079th out of 9294 in our global list and 38th out of 128 in Turkey.

The median after-tax salary is $359, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 6029th (TOP 65%) in the list of best places to live in the world and 13th best city to live in Turkey. With an estimated population of 371K, Gebze is the 25th largest city in Turkey.

✈️ Closest airport 15 km Istanbul Sabiha Gokcen International Airport
😷 Air quality Moderate 22.9 µg/m³
🎓 Best university rank 1937 Gebze University of Technology
Cost of living in Gebze infographic

Share this infographic!

Prices in Gebze

Prices for goods and services in Gebze are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$10.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$1.98
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.96
 Cappuccino
$1.29
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.54
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$119
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$81.9
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$194
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$133
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$44.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$68.2
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.06
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
19.95%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$459
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$354
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.31
🎟️ Monthly ticket local transport
$9.02
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.46
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.19
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.63
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.23
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🥚 Eggs, x12
$0.76
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$2.71
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.78
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.06
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.64
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.84
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.45
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.45
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.88
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.32
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.08
🚬 Cigarette pack
$1.39
💊 Cold medicince, 1 week
$1.56
🧴 Hair Shampoo
$1.1
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.76
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.91
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$12.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$1.65
👩‍⚕️ Doctor's visit
$13.4
💇 Haircut, simple
$2.97
👖 Brand Jeans
$27.9
👟 Brand Sneakers
$48.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$138
🏫 International Primary School, 1 year
$2630

Gebze hotels map