Cost of Living in Elazig

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$405
$959
🛋️ Without rent
$206
$674
🏨 Rent & Utilities
$199
$284
🍽️ Food
$119
$307
🚐 Transport
$42.4
$122
💳 Monthly salary after tax
$483
🏙️ Population
422K

The average cost of living in Elazig is $405, which is in the top 5% of the least expensive cities in the world, ranked 8793rd out of 9294 in our global list and 24th out of 128 in Turkey.

The median after-tax salary is $483, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 6229th (TOP 68%) in the list of best places to live in the world and 29th best city to live in Turkey. With an estimated population of 422K, Elazig is the 23rd largest city in Turkey.

✈️ Closest airport9 kmElazig Airport
😷 Air qualityModerate22 µg/m³
🎓 Best university rank1863Firat University
Cost of living in Elazig infographic

Share this infographic!

Prices in Elazig

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$1.33
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$9.53
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$2.41
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.67
☕ Cappuccino
$1.85
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.54

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$215
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$109
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$228
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$174
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$58
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$88.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$10.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.1%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$558
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$428

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.3
🎟️ Monthly ticket local transport
$9.04
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$10.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.77

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.6
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.36
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
🥚 Eggs, x12
$1.5
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.04
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.62
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.77
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.98
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.34
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.36
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.63
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$3.44
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.51
🚬 Cigarette pack
$1.81
💊 Cold medicince, 1 week
$1.84
🧴 Hair Shampoo
$1.05
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.63
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.85

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$13.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$5.95
💇 Haircut, simple
$1.6
👖 Brand Jeans
$34.2
👟 Brand Sneakers
$69.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$360
🏫 International Primary School, 1 year
$1813