Cost of Living in Rize

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$518
$1299
🛋️ Without rent
$287
$907
🏨 Rent & Utilities
$231
$392
🍽️ Food
$214
$551
🚐 Transport
$18.9
$53.2
💳 Monthly salary after tax
$524
😀 Quality of life
40
🏙️ Population
141K

The average cost of living in Rize is $518, which is in the top 10% of the least expensive cities in the world, ranked 8402nd out of 9294 in our global list and 100th out of 128 in Turkey.

The median after-tax salary is $524, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 7111th (TOP 77%) in the list of best places to live in the world and 64th best city to live in Turkey. With an estimated population of 141K, Rize is the 84th largest city in Turkey.

✈️ Closest airport 33 km Rize-Artvin Airport
😷 Air quality Moderate 18.2 µg/m³
🎓 Best university rank 4370 Recep Tayyip Erdogan University
Cost of living in Rize infographic

Share this infographic!

Prices in Rize

Prices for goods and services in Rize are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.93
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.84
 Cappuccino
$1.86
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.81
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$253
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$197
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$463
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$334
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$15.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$23.5
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.15
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
28.54%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1039
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$543
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.5
🎟️ Monthly ticket local transport
$10.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.79
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.21
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.74
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.81
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🥚 Eggs, x12
$1.33
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.48
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.1
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.98
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.66
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.59
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.32
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.15
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.83
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.59
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.68
🚬 Cigarette pack
$1.7
💊 Cold medicince, 1 week
$2.6
🧴 Hair Shampoo
$1.93
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.72
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.8
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$24.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.99
👩‍⚕️ Doctor's visit
$15.4
💇 Haircut, simple
$4.6
👖 Brand Jeans
$19.5
👟 Brand Sneakers
$76.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$162
🏫 International Primary School, 1 year
$9225

Cost of living in other countries

Cost of living