Cost of Living in Bingol

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$574
$1496
🛋️ Without rent
$376
$1193
🏨 Rent & Utilities
$198
$303
🍽️ Food
$267
$687
🚐 Transport
$24
$66.7
💳 Monthly salary after tax
$876
😀 Quality of life
42
🏙️ Population
160K

The average cost of living in Bingol is $574, which is in the top 13% of the least expensive cities in the world, ranked 8111th out of 9294 in our global list and 116th out of 128 in Turkey.

The median after-tax salary is $876, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 7135th (TOP 77%) in the list of best places to live in the world and 85th best city to live in Turkey. With an estimated population of 160K, Bingol is the 66th largest city in Turkey.

✈️ Closest airport 102 km Mus Airport
😷 Air quality Moderate 17 µg/m³
🎓 Best university rank 4715 Bingol University
Cost of living in Bingol infographic

Share this infographic!

Prices in Bingol

Prices for goods and services in Bingol are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$13.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.86
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.18
 Cappuccino
$2.68
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.79
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$225
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$157
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$349
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$249
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$11.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$17.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$16.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
37.38%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$521
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$379
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.38
🎟️ Monthly ticket local transport
$15.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.15
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.19
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.86
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.53
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.82
🥚 Eggs, x12
$1.72
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.23
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.11
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.86
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.75
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.63
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.48
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.17
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.01
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$4.79
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.07
🚬 Cigarette pack
$2.11
💊 Cold medicince, 1 week
$2.62
🧴 Hair Shampoo
$1.83
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.35
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.04
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$43.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.24
👩‍⚕️ Doctor's visit
$17.1
💇 Haircut, simple
$4.76
👖 Brand Jeans
$67
👟 Brand Sneakers
$112
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$446
🏫 International Primary School, 1 year
$6709

Cost of living in other countries

Cost of living