Cost of Living in Ctesiphon

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$754
$1679
🛋️ Without rent
$376
$1068
🏨 Rent & Utilities
$378
$611
🍽️ Food
$236
$613
🚐 Transport
$78.8
$214
💳 Monthly salary after tax
$551
😀 Quality of life
32
🏙️ Population
500K

The average cost of living in Ctesiphon is $754, which is in the top 29% of the least expensive cities in the world, ranked 6570th out of 9294 in our global list and 8th out of 29 in Iraq.

The median after-tax salary is $551, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 8155th (TOP 88%) in the list of best places to live in the world and 6th best city to live in Iraq. With an estimated population of 500K, Ctesiphon is the 13th largest city in Iraq.

✈️ Closest airport 22 km Rasheed Air Base
😷 Air quality Unhealthy 82 µg/m³
Cost of living in Ctesiphon infographic

Share this infographic!

Prices in Ctesiphon

Prices for goods and services in Ctesiphon are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$5.23
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.42
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.62
 Cappuccino
$2.68
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.5
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$365
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$232
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$720
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$382
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$77.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$120
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$41.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
8.97%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1870
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$839
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.47
🎟️ Monthly ticket local transport
$38.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$16.2
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.51
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.2
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.81
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.21
🥚 Eggs, x12
$1.97
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.43
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.89
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.03
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.61
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.35
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.03
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.74
🚬 Cigarette pack
$2.04
💊 Cold medicince, 1 week
$3.89
🧴 Hair Shampoo
$3.28
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.99
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.75
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$28.8
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.74
👩‍⚕️ Doctor's visit
$17.7
💇 Haircut, simple
$5.36
👖 Brand Jeans
$25.9
👟 Brand Sneakers
$52
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$134
🏫 International Primary School, 1 year
$1714

Cost of living in other countries

Cost of living