Cost of Living in Rasht

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$585
$1554
🛋️ Without rent
$314
$995
🏨 Rent & Utilities
$271
$559
🍽️ Food
$205
$573
🚐 Transport
$36.2
$91.6
💳 Monthly salary after tax
$380
🏙️ Population
640K

The average cost of living in Rasht is $585, which is in the top 19% of the least expensive cities in the world, ranked 7452nd out of 9294 in our global list and 78th out of 102 in Iran.

The median after-tax salary is $380, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 7770th (TOP 84%) in the list of best places to live in the world and 25th best city to live in Iran. With an estimated population of 640K, Rasht is the 11th largest city in Iran.

✈️ Closest airport5 kmSardar-e-Jangal Airport
😷 Air qualityModerate23.5 µg/m³
🎓 Best university rank2028University of Guilan
Cost of living in Rasht infographic

Share this infographic!

Prices in Rasht

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.29
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.28
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.76
☕ Cappuccino
$2.15
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.5

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$655
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$127
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$611
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$488
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$15.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$24
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$22.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
29.01%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2452
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1066

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.34
🎟️ Monthly ticket local transport
$27
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.23
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.45

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.9
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.25
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.08
🥚 Eggs, x12
$1.78
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.89
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.42
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$16.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.88
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.57
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.42
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.2
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.71
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$1.28
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.83
🚬 Cigarette pack
$2.03
💊 Cold medicince, 1 week
$11.6
🧴 Hair Shampoo
$2.01
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.37
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.06

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.73
👩‍⚕️ Doctor's visit
$19.1
💇 Haircut, simple
$5.65
👖 Brand Jeans
$61.4
👟 Brand Sneakers
$88
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$357
🏫 International Primary School, 1 year
$1251