Cost of Living in Nasimshahr

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$695
$1784
🛋️ Without rent
$381
$1160
🏨 Rent & Utilities
$314
$624
🍽️ Food
$242
$651
🚐 Transport
$18.5
$47.8
💳 Monthly salary after tax
$349
😀 Quality of life
44
🏙️ Population
200K

The average cost of living in Nasimshahr is $695, which is in the top 27% of the least expensive cities in the world, ranked 6754th out of 9294 in our global list and 24th out of 102 in Iran.

The median after-tax salary is $349, which is enough to cover living expenses for 0.5 months. Ranked 6645th (TOP 71%) in the list of best places to live in the world and 11th best city to live in Iran. With an estimated population of 200K, Nasimshahr is the 48th largest city in Iran.

✈️ Closest airport 17 km Imam Khomeini International Airport
😷 Air quality Moderate 34 µg/m³
🎓 Best university rank 753 Sharif University of Technology
Cost of living in Nasimshahr infographic

Share this infographic!

Prices in Nasimshahr

Prices for goods and services in Nasimshahr are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$5.26
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$31.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.82
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.03
 Cappuccino
$2.05
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.02
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$409
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$225
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$771
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$504
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$28.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$43.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$23.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
20.46%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1973
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1211
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.39
🎟️ Monthly ticket local transport
$20.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.16
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.41
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.02
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.78
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.88
🥚 Eggs, x12
$1.68
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.67
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.71
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.7
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.94
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.98
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.9
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.7
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.3
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.19
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$1.27
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.68
🚬 Cigarette pack
$2.69
💊 Cold medicince, 1 week
$5.12
🧴 Hair Shampoo
$3.79
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.58
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.95
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$27
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.07
👩‍⚕️ Doctor's visit
$98.1
💇 Haircut, simple
$8.21
👖 Brand Jeans
$47.4
👟 Brand Sneakers
$119
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$119
🏫 International Primary School, 1 year
$1254

Cost of living in other countries

Cost of living