Cost of Living in Sulaymaniyah | Iraq

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$679
$1666
🛋️ Without rent
$395
$1155
🏨 Rent & Utilities
$284
$511
🍽️ Food
$237
$628
🚐 Transport
$92.4
$267
💳 Monthly salary after tax
$671
🏙️ Population
656k

The average cost of living in Sulaymaniyah is $679, which is in the top 31% of the least expensive cities in the world, ranked 6359th out of 9294 in our global list and 14th out of 29 in Iraq.

The median after-tax salary is $671, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 6914th (TOP 75%) in the list of best places to live in the world and 2nd best city to live in Iraq. With an estimated population of 656k, Sulaymaniyah is the 8th largest city in Iraq.

✈️ Closest airport11 kmSulaymaniyah International Airport
😷 Air qualityModerate17.4 µg/m³
🎓 Best university rank6000University of Sulaimani
Cost of living in Sulaymaniyah infographic

Share this infographic!

Prices in Sulaymaniyah

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$6.73
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$29.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.47
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.26
☕ Cappuccino
$2.61
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.51

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$266
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$175
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$535
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$353
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$57.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$88.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$32.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
8.51%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1056
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$699

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.42
🎟️ Monthly ticket local transport
$16.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$22.6
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.61

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.02
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.68
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.15
🥚 Eggs, x12
$1.32
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.09
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.02
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.1
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.09
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.67
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.57
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.26
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.05
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$7.94
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.58
🚬 Cigarette pack
$1.66
💊 Cold medicince, 1 week
$4.88
🧴 Hair Shampoo
$3.6
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.55
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.07

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$47.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.33
👩‍⚕️ Doctor's visit
$20.8
💇 Haircut, simple
$4.26
👖 Brand Jeans
$35.2
👟 Brand Sneakers
$48.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$145
🏫 International Primary School, 1 year
$2341