Cost of Living in Qatif | Saudi Arabia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$651
$1759
🛋️ Without rent
$429
$1269
🏨 Rent & Utilities
$222
$489
🍽️ Food
$264
$687
🚐 Transport
$68.3
$184
💳 Monthly salary after tax
$2147
🏙️ Population
369k

The average cost of living in Qatif is $651, which is in the top 30% of the least expensive cities in the world, ranked 6488th out of 9294 in our global list and 22nd out of 22 in Saudi Arabia.

The median after-tax salary is $2147, which is enough to cover living expenses for 3.3 months. Ranked 756th (TOP 9%) in the list of best places to live in the world and 6th best city to live in Saudi Arabia. With an estimated population of 369k, Qatif is the 9th largest city in Saudi Arabia.

✈️ Closest airport23 kmRas Tanura Airport
😷 Air qualityModerate21.9 µg/m³
Cost of living in Qatif infographic

Share this infographic!

Prices in Qatif

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$10.7
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$13.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.97
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.47
☕ Cappuccino
$4.03
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.6

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$121
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$108
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$402
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$332
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$58.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$89.9
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$53.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.73%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$949
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$395

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.53
🎟️ Monthly ticket local transport
$41.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$15.4
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.39

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.19
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.27
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.13
🥚 Eggs, x12
$2.12
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$6.72
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.81
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.27
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.14
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.34
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.12
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.33
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.07
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.06
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.35
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.68
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$1.79
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2
🚬 Cigarette pack
$6.67
💊 Cold medicince, 1 week
$4.99
🧴 Hair Shampoo
$3.73
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.7
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.66

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$93.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$15.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$31.1
💇 Haircut, simple
$3.8
👖 Brand Jeans
$22.7
👟 Brand Sneakers
$66.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$246
🏫 International Primary School, 1 year
$5320