Cost of Living in Khak-e Ali

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$570
$1432
🛋️ Without rent
$296
$923
🏨 Rent & Utilities
$273
$509
🍽️ Food
$176
$484
🚐 Transport
$14
$36.8
💳 Monthly salary after tax
$262
😀 Quality of life
30
🏙️ Population
104K

The average cost of living in Khak-e Ali is $570, which is in the top 14% of the least expensive cities in the world, ranked 7985th out of 9294 in our global list and 36th out of 102 in Iran.

The median after-tax salary is $262, which is enough to cover living expenses for 0.5 months. Ranked 8335th (TOP 90%) in the list of best places to live in the world and 42nd best city to live in Iran. With an estimated population of 104K, Khak-e Ali is the 94th largest city in Iran.

✈️ Closest airport 17 km Qazvin Airport
😷 Air quality Moderate 31.8 µg/m³
🎓 Best university rank 3029 Imam Khomeini International University
Cost of living in Khak-e Ali infographic

Share this infographic!

Prices in Khak-e Ali

Prices for goods and services in Khak-e Ali are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.28
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$24.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.53
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$0.75
 Cappuccino
$1.31
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.59
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$343
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$228
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$613
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$448
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$12.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$18.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$9.61
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
21.45%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1407
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$941
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.17
🎟️ Monthly ticket local transport
$17.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.78
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.67
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.64
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.49
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.29
🥚 Eggs, x12
$1.01
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.01
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.65
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.58
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.83
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.54
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.54
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.51
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.44
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$0.79
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.56
🚬 Cigarette pack
$1.86
💊 Cold medicince, 1 week
$5.04
🧴 Hair Shampoo
$6.52
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.53
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.63
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$13.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$1.23
👩‍⚕️ Doctor's visit
$95.3
💇 Haircut, simple
$12.8
👖 Brand Jeans
$30.4
👟 Brand Sneakers
$106
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$61.7
🏫 International Primary School, 1 year
$957

Cost of living in other countries

Cost of living