Cost of Living in Malatya | Turkey

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$403
$962
🛋️ Without rent
$246
$722
🏨 Rent & Utilities
$156
$239
🍽️ Food
$142
$365
🚐 Transport
$54.9
$140
💳 Monthly salary after tax
$402
🏙️ Population
462k

The average cost of living in Malatya is $403, which is in the top 5% of the least expensive cities in the world, ranked 8748th out of 9294 in our global list and 32nd out of 128 in Turkey.

The median after-tax salary is $402, which is enough to cover living expenses for 1 months. Ranked 6524th (TOP 71%) in the list of best places to live in the world and 38th best city to live in Turkey. With an estimated population of 462k, Malatya is the 20th largest city in Turkey.

✈️ Closest airport23 kmMalatya Erhac Airport
😷 Air qualityModerate22.5 µg/m³
🎓 Best university rank1594Inonu University
Cost of living in Malatya infographic

Share this infographic!

Prices in Malatya

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.92
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$8.28
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.25
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.66
☕ Cappuccino
$1.64
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.77

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$110
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$86.6
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$182
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$137
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$52.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$80.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$12.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
13.6%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$362
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$290

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.44
🎟️ Monthly ticket local transport
$44.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.81

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.55
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.42
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.68
🥚 Eggs, x12
$1.3
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.13
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.06
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.12
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.77
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.17
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.03
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.4
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.4
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.51
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.17
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.62
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$2.93
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.61
🚬 Cigarette pack
$2.25
💊 Cold medicince, 1 week
$2.46
🧴 Hair Shampoo
$1.7
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.58
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.25

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$8.83
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.59
👩‍⚕️ Doctor's visit
$18.2
💇 Haircut, simple
$1.75
👖 Brand Jeans
$40
👟 Brand Sneakers
$64.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$149
🏫 International Primary School, 1 year
$1751