Cost of Living in Mus

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$320
$792
🛋️ Without rent
$199
$579
🏨 Rent & Utilities
$121
$212
🍽️ Food
$138
$350
🚐 Transport
$19.2
$52
💳 Monthly salary after tax
$290
😀 Quality of life
37
🏙️ Population
193K

The average cost of living in Mus is $320, which is in the top 2% of the least expensive cities in the world, ranked 9091st out of 9294 in our global list and 47th out of 128 in Turkey.

The median after-tax salary is $290, which is enough to cover living expenses for 0.9 months. Ranked 7643rd (TOP 82%) in the list of best places to live in the world and 102nd best city to live in Turkey. With an estimated population of 193K, Mus is the 56th largest city in Turkey.

✈️ Closest airport 15 km Mus Airport
😷 Air quality Moderate 29.7 µg/m³
🎓 Best university rank 6097 Mus Alparslan University
Cost of living in Mus infographic

Share this infographic!

Prices in Mus

Prices for goods and services in Mus are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$2.94
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$8.31
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.04
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.95
 Cappuccino
$1.23
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.47
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$117
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$81.4
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$219
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$155
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$23.3
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$35.8
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$9.01
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
17.5%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$637
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$440
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.35
🎟️ Monthly ticket local transport
$14.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$2.32
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.22
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.7
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.32
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.27
🥚 Eggs, x12
$1.08
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$3.81
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.95
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$7.39
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.62
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.07
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.04
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.56
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.4
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.89
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.34
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.05
🚬 Cigarette pack
$1.57
💊 Cold medicince, 1 week
$1.56
🧴 Hair Shampoo
$1.07
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.76
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.9
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$14.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.21
👩‍⚕️ Doctor's visit
$13.4
💇 Haircut, simple
$3
👖 Brand Jeans
$29.9
👟 Brand Sneakers
$54
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$90.2
🏫 International Primary School, 1 year
$1808

Mus hotels map