Cost of Living in Iskenderun

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$501
$1233
🛋️ Without rent
$274
$935
🏨 Rent & Utilities
$227
$298
🍽️ Food
$180
$466
🚐 Transport
$24.8
$71.3
💳 Monthly salary after tax
$243
😀 Quality of life
36
🏙️ Population
248K

The average cost of living in Iskenderun is $501, which is in the top 8% of the least expensive cities in the world, ranked 8511th out of 9294 in our global list and 106th out of 128 in Turkey.

The median after-tax salary is $243, which is enough to cover living expenses for 0.5 months. Ranked 7669th (TOP 83%) in the list of best places to live in the world and 114th best city to live in Turkey. With an estimated population of 248K, Iskenderun is the 46th largest city in Turkey.

✈️ Closest airport 23 km Hatay Airport
😷 Air quality Moderate 27.6 µg/m³
🎓 Best university rank 9621 Iskenderun Technical University
Cost of living in Iskenderun infographic

Share this infographic!

Prices in Iskenderun

Prices for goods and services in Iskenderun are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$3.07
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$16.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.74
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.64
 Cappuccino
$2.13
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.21
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$78.9
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$214
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$133
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$271
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$26
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$40.2
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$14.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
34.44%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1459
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$756
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.47
🎟️ Monthly ticket local transport
$7.02
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.54
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.88
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.75
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.49
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.97
🥚 Eggs, x12
$1.13
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.66
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$6.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.76
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.33
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.18
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.45
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.32
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.14
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.36
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.22
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.28
🚬 Cigarette pack
$1.9
💊 Cold medicince, 1 week
$1.91
🧴 Hair Shampoo
$1.63
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.95
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.52
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$18.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$4.95
👩‍⚕️ Doctor's visit
$30.9
💇 Haircut, simple
$4.81
👖 Brand Jeans
$48.3
👟 Brand Sneakers
$68.2
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$321
🏫 International Primary School, 1 year
$9254

Cost of living in other countries

Cost of living