Cost of Living in Gaza

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$640
$1535
🛋️ Without rent
$426
$1206
🏨 Rent & Utilities
$214
$329
🍽️ Food
$264
$681
🚐 Transport
$83.6
$227
💳 Monthly salary after tax
$336
😀 Quality of life
49
🏙️ Population
516K

The average cost of living in Gaza is $640, which is in the top 22% of the least expensive cities in the world, ranked 7273rd out of 9294 in our global list and 8th out of 8 in the Palestine.

The median after-tax salary is $336, which is enough to cover living expenses for 0.5 months. Ranked 6305th (TOP 68%) in the list of best places to live in the world and 3rd best city to live in the Palestine. With an estimated population of 516K, Gaza is the 1st largest city in the Palestine.

✈️ Closest airport 50 km Tel Nof Air Base
😷 Air quality Moderate 16.8 µg/m³
🎓 Best university rank 3080 Islamic University of Gaza
Cost of living in Gaza infographic

Share this infographic!

Prices in Gaza

Prices for goods and services in Gaza are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.11
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$19.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.8
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.72
 Cappuccino
$2
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.85
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$128
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$95.4
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$253
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$170
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$55.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$86.3
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$56.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
24.79%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$776
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$473
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.55
🎟️ Monthly ticket local transport
$41
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$12.3
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.87
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.51
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.84
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.07
🥚 Eggs, x12
$1.73
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$4.37
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.68
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$12.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.25
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.15
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.77
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.4
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.52
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$16.7
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.48
🚬 Cigarette pack
$6.8
💊 Cold medicince, 1 week
$5.14
🧴 Hair Shampoo
$4.55
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.99
👄 Toothpaste, 1 tube
$3.85
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$20.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.9
👩‍⚕️ Doctor's visit
$26.8
💇 Haircut, simple
$5.61
👖 Brand Jeans
$33.1
👟 Brand Sneakers
$80.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$99.3
🏫 International Primary School, 1 year
$1864

Cost of living in other countries

Cost of living