Cost of Living in Rishon LeZion

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1760
$4277
🛋️ Without rent
$840
$2585
🏨 Rent & Utilities
$921
$1692
🍽️ Food
$579
$1514
🚐 Transport
$76.5
$203
💳 Monthly salary after tax
$2579
😀 Quality of life
83
🏙️ Population
250K

The average cost of living in Rishon LeZion is $1760, which is in the top 22% of the most expensive cities in the world, ranked 2076th out of 9294 in our global list and 12th out of 67 in Israel.

The median after-tax salary is $2579, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 247th (TOP 3%) in the list of best places to live in the world and 3rd best city to live in Israel. With an estimated population of 250K, Rishon LeZion is the 4th largest city in Israel.

✈️ Closest airport 11 km Ben Gurion International Airport
😷 Air quality Moderate 19.3 µg/m³
🎓 Best university rank 119 Tel Aviv University
Cost of living in Rishon LeZion infographic

Share this infographic!

Prices in Rishon LeZion

Prices for goods and services in Rishon LeZion are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$18.2
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$95.8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$14.6
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$7.83
 Cappuccino
$3.35
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.32
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$796
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$702
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1573
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1354
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$171
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$267
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$28.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.49%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$6075
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$5674
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.74
🎟️ Monthly ticket local transport
$62.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$12.4
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.06
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.73
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.43
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.62
🥚 Eggs, x12
$3.51
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$16.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$9.49
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$22.5
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.73
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.23
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.79
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.58
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.44
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.16
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.89
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.54
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.8
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.41
🚬 Cigarette pack
$10.3
💊 Cold medicince, 1 week
$8.53
🧴 Hair Shampoo
$5.83
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.23
👄 Toothpaste, 1 tube
$3.45
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$57.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$112
💇 Haircut, simple
$13.6
👖 Brand Jeans
$130
👟 Brand Sneakers
$126
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$902
🏫 International Primary School, 1 year
$3488

Rishon LeZion hotels map