Cost of Living in Netanya

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1764
$4404
🛋️ Without rent
$851
$2644
🏨 Rent & Utilities
$914
$1760
🍽️ Food
$616
$1607
🚐 Transport
$75
$200
💳 Monthly salary after tax
$2442
😀 Quality of life
81
🏙️ Population
217K

The average cost of living in Netanya is $1764, which is in the top 22% of the most expensive cities in the world, ranked 2065th out of 9294 in our global list and 11th out of 67 in Israel.

The median after-tax salary is $2442, which is enough to cover living expenses for 1.4 months. Ranked 308th (TOP 3%) in the list of best places to live in the world and 6th best city to live in Israel. With an estimated population of 217K, Netanya is the 6th largest city in Israel.

✈️ Closest airport 36 km Ben Gurion International Airport
😷 Air quality Moderate 21.6 µg/m³
🎓 Best university rank 119 Tel Aviv University
Cost of living in Netanya infographic

Share this infographic!

Prices in Netanya

Prices for goods and services in Netanya are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$22.1
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$102
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$14.6
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$8.74
 Cappuccino
$4.13
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.93
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$808
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$710
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1729
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1434
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$155
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$238
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$29.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
3.36%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$6659
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$6011
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.77
🎟️ Monthly ticket local transport
$62.6
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.11
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.72
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.4
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.6
🥚 Eggs, x12
$3.84
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.4
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$19.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.3
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.27
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.87
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.65
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.26
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.15
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.88
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.15
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14.5
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.67
🚬 Cigarette pack
$11.1
💊 Cold medicince, 1 week
$8.15
🧴 Hair Shampoo
$5.92
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.89
👄 Toothpaste, 1 tube
$3.16
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$73.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13
👩‍⚕️ Doctor's visit
$93.5
💇 Haircut, simple
$12.1
👖 Brand Jeans
$94.1
👟 Brand Sneakers
$106
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$862
🏫 International Primary School, 1 year
$10638

Netanya hotels map