Cost of Living in Tayibe

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1902
$4435
🛋️ Without rent
$818
$2567
🏨 Rent & Utilities
$1084
$1869
🍽️ Food
$596
$1550
🚐 Transport
$55.2
$147
💳 Monthly salary after tax
$2942
😀 Quality of life
66
🏙️ Population
43.1K

The average cost of living in Tayibe is $1902, which is in the top 23% of the most expensive cities in the world, ranked 2103rd out of 9294 in our global list and 20th out of 67 in Israel.

The median after-tax salary is $2942, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 3978th (TOP 43%) in the list of best places to live in the world and 30th best city to live in Israel. With an estimated population of 43.1K, Tayibe is the 39th largest city in Israel.

✈️ Closest airport 30 km Ben Gurion International Airport
😷 Air quality Moderate 19.3 µg/m³
🎓 Best university rank 1795 Interdisciplinary Center
Cost of living in Tayibe infographic

Share this infographic!

Prices in Tayibe

Prices for goods and services in Tayibe are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$20.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$79.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$15.7
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$8.93
 Cappuccino
$3.95
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.84
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$1013
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$891
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1801
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1582
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$140
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$215
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$27.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.6%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$8422
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$6703
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.64
🎟️ Monthly ticket local transport
$62.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$13.3
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.02
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.96
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.34
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.73
🥚 Eggs, x12
$4
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.5
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$11.2
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$20
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.29
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.11
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.89
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.37
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.51
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.89
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.51
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.72
🚬 Cigarette pack
$10.3
💊 Cold medicince, 1 week
$8.97
🧴 Hair Shampoo
$4.99
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.75
👄 Toothpaste, 1 tube
$3.87
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$66.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.4
👩‍⚕️ Doctor's visit
$105
💇 Haircut, simple
$13.9
👖 Brand Jeans
$93.1
👟 Brand Sneakers
$116
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$912
🏫 International Primary School, 1 year
$9580

Cost of living in other countries

Tayibe

Cost of living

$349

$907

$6.64K