Cost of Living in Ruse | Bulgaria

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$533
$1347
🛋️ Without rent
$316
$968
🏨 Rent & Utilities
$218
$379
🍽️ Food
$221
$592
🚐 Transport
$28.9
$76.1
💳 Monthly salary after tax
$380
🏙️ Population
164k

The average cost of living in Ruse is $533, which is in the top 19% of the least expensive cities in the world, ranked 7437th out of 9294 in our global list and 9th out of 21 in Bulgaria.

The median after-tax salary is $380, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 6760th (TOP 73%) in the list of best places to live in the world and 7th best city to live in Bulgaria. With an estimated population of 164k, Ruse is the 5th largest city in Bulgaria.

✈️ Closest airport74 kmBaneasa International Airport
😷 Air qualityModerate22 µg/m³
🎓 Best university rank3137University of Ruse "Angel Kanchev"
Cost of living in Ruse infographic

Share this infographic!

Prices in Ruse

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$5.73
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$19.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.18
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.21
☕ Cappuccino
$1.32
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.96

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$193
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$124
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$361
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$239
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$68.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$104
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$11.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.34%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$912
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$526

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.58
🎟️ Monthly ticket local transport
$31.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.77
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.24

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.13
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.49
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
🥚 Eggs, x12
$1.74
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$5.62
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.83
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.28
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.43
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.53
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.69
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.58
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.36
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.24
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.32
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.72
🚬 Cigarette pack
$3.31
💊 Cold medicince, 1 week
$6.69
🧴 Hair Shampoo
$3.19
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.46
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.91

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$25.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.19
👩‍⚕️ Doctor's visit
$14
💇 Haircut, simple
$4.26
👖 Brand Jeans
$54.9
👟 Brand Sneakers
$70.1
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$203
🏫 International Primary School, 1 year
$4054