Skip to content

Cost of Living in Trentino-South Tyrol | Italy

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1296
$2936
🛋️ Without rent
$627
$2014
🏨 Rent & Utilities
$669
$922
🍽️ Food
$402
$1082
🚐 Transport
$75
$213
💳 Monthly salary after tax
$1745
🏙️ Population
1.07M

The cost of living in Trentino-South Tyrol is $1296, which is 1.01 times more expensive than the average in Italy. Trentino-South Tyrol ranked 6th most expensive and 15th best state to live in Italy.

The average salary after taxes in Trentino-South Tyrol is $1745, which is enough to cover living expenses for 1.3 months.

Discover best cities to live in Trentino-South Tyrol.

Cost of living in Trentino-South Tyrol infographic

Cost of living by city in Trentino-South Tyrol

Prices in Trentino-South Tyrol

We calculate prices for Trentino-South Tyrol as a weighted mean for the population of 2 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$9.81
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$43
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.53
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.56
☕ Cappuccino
$1.94
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.35

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.34
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.63
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
🥚 Eggs, x12
$3.66
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$15.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.84
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$18.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.12
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.64
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.07
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.13
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.55
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.29
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.28
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.33
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.97
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.27
🚬 Cigarette pack
$5.84
💊 Cold medicince, 1 week
$13.4
🧴 Hair Shampoo
$2.79
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.66
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.82

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.47
🎟️ Monthly ticket local transport
$40
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$32.8
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.76

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$717
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$525
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$971
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$727
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$75.9
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$116
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$30.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.91%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3429
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2512

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$46
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.26
👩‍⚕️ Doctor's visit
$85.9
💇 Haircut, simple
$17.2
👖 Brand Jeans
$105
👟 Brand Sneakers
$104
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$422
🏫 International Primary School, 1 year
$11704

Cost of living in other states