Cost of Living in Takasaki | Japan

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1369
$3039
🛋️ Without rent
$719
$2165
🏨 Rent & Utilities
$651
$874
🍽️ Food
$451
$1197
🚐 Transport
$161
$435
💳 Monthly salary after tax
$2251
🏙️ Population
369k

The average cost of living in Takasaki is $1369, which is in the top 32% of the most expensive cities in the world, ranked 2953rd out of 9294 in our global list and 27th out of 907 in Japan.

The median after-tax salary is $2251, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 488th (TOP 6%) in the list of best places to live in the world and 70th best city to live in Japan. With an estimated population of 369k, Takasaki is the 55th largest city in Japan.

✈️ Closest airport64 kmIruma Air Base
😷 Air qualityGood10.3 µg/m³
🎓 Best university rank1016Gunma University
Cost of living in Takasaki infographic

Share this infographic!

Prices in Takasaki

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$7.42
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.27
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.2
☕ Cappuccino
$3.7
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.11

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$599
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$447
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$937
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$567
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$114
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$174
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$59.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.65%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4044
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2732

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.85
🎟️ Monthly ticket local transport
$93.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$35
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.32

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.34
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.24
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.31
🥚 Eggs, x12
$1.83
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.03
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$18.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.88
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.88
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.66
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$4.23
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.51
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.09
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.94
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.21
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$16.3
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.8
🚬 Cigarette pack
$5.59
💊 Cold medicince, 1 week
$13
🧴 Hair Shampoo
$3.29
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.77
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.28

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$72.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$13.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$8.95
💇 Haircut, simple
$20.5
👖 Brand Jeans
$64
👟 Brand Sneakers
$75.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$383
🏫 International Primary School, 1 year
$12175