Cost of Living in Kasugai | Japan

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1141
$2862
🛋️ Without rent
$647
$1990
🏨 Rent & Utilities
$494
$872
🍽️ Food
$386
$1029
🚐 Transport
$132
$357
💳 Monthly salary after tax
$2262
🏙️ Population
307k

The average cost of living in Kasugai is $1141, which is close to the world's average cost of living, ranked 5060th out of 9294 in our global list and 898th out of 907 in Japan.

The median after-tax salary is $2262, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 374th (TOP 5%) in the list of best places to live in the world and 43rd best city to live in Japan. With an estimated population of 307k, Kasugai is the 70th largest city in Japan.

✈️ Closest airport4 kmNagoya Airport
😷 Air qualityGood11.8 µg/m³
🎓 Best university rank261Nagoya University
Cost of living in Kasugai infographic

Share this infographic!

Prices in Kasugai

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.66
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$23.1
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.71
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.15
☕ Cappuccino
$2.78
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.2

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$538
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$386
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1063
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$696
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$45.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$70.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$32.4
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.14%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4007
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2704

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.12
🎟️ Monthly ticket local transport
$81.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$30
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.37

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.82
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.16
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4
🥚 Eggs, x12
$2.24
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$20.8
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$5.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$5.55
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.76
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.78
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.81
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.78
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.8
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.84
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.12
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.1
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.86
🚬 Cigarette pack
$4.66
💊 Cold medicince, 1 week
$12.8
🧴 Hair Shampoo
$4.48
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.75
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.28

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$63.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$17.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$41.4
💇 Haircut, simple
$20.2
👖 Brand Jeans
$53.8
👟 Brand Sneakers
$82
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$325
🏫 International Primary School, 1 year
$12332