Cost of Living in Kanazawa | Japan

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1122
$3125
🛋️ Without rent
$752
$2330
🏨 Rent & Utilities
$370
$795
🍽️ Food
$430
$1135
🚐 Transport
$214
$590
💳 Monthly salary after tax
$2254
🏙️ Population
464k

The average cost of living in Kanazawa is $1122, which is close to the world's average cost of living, ranked 5099th out of 9294 in our global list and 901st out of 907 in Japan.

The median after-tax salary is $2254, which is enough to cover living expenses for 2 months. Ranked 479th (TOP 6%) in the list of best places to live in the world and 66th best city to live in Japan. With an estimated population of 464k, Kanazawa is the 35th largest city in Japan.

✈️ Closest airport29 kmKomatsu Airport
😷 Air qualityExcellent8.3 µg/m³
🎓 Best university rank863Kanazawa University
Cost of living in Kanazawa infographic

Share this infographic!

Prices in Kanazawa

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$8.46
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$37.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$6.98
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.22
☕ Cappuccino
$4.17
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.12

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$337
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$216
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1084
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$502
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$87.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$135
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$41.8
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.2%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4604
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3706

Transportation

🚌 Local transport ticket
$1.88
🎟️ Monthly ticket local transport
$92.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$48.5
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.29

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.68
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.59
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.07
🥚 Eggs, x12
$2.62
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$12.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$5.98
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$15.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$4.87
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$2.32
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$5.21
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$5.36
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$3.71
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.54
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.74
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.83
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$8.83
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.3
🚬 Cigarette pack
$4.65
💊 Cold medicince, 1 week
$10.4
🧴 Hair Shampoo
$4.53
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.77
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.31

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$78.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$11.1
👩‍⚕️ Doctor's visit
$40.9
💇 Haircut, simple
$20.5
👖 Brand Jeans
$35.7
👟 Brand Sneakers
$61.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$300
🏫 International Primary School, 1 year
$20203