Cost of Living in Deventer

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1225
$3476
🛋️ Without rent
$584
$1839
🏨 Rent & Utilities
$641
$1637
🍽️ Food
$385
$1006
🚐 Transport
$77
$206
💳 Monthly salary after tax
$2339
😀 Quality of life
72
🏙️ Population
101K

The average cost of living in Deventer is $1225, which is in the top 37% of the most expensive cities in the world, ranked 3427th out of 9294 in our global list and 70th out of 70 in the Netherlands.

The median after-tax salary is $2339, which is enough to cover living expenses for 1.9 months. Ranked 1639th (TOP 18%) in the list of best places to live in the world and 39th best city to live in the Netherlands. With an estimated population of 101K, Deventer is the 22nd largest city in the Netherlands.

✈️ Closest airport 28 km Deelen Air Base
😷 Air quality Good 11.1 µg/m³
🎓 Best university rank 9274 Wittenborg University of Applied Sciences
Cost of living in Deventer infographic

Share this infographic!

Prices in Deventer

Prices for goods and services in Deventer are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$15.4
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7.49
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.86
 Cappuccino
$2.66
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.73
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$824
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$414
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1668
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1373
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$113
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$173
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$32.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.01%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4448
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3311
Transportation
🚌 Local transport ticket
$4.07
🎟️ Monthly ticket local transport
$81.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$19.5
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.18
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.97
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.51
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.67
🥚 Eggs, x12
$1.57
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.35
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.49
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$18.4
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.19
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.29
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.5
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.98
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.91
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.4
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.58
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.65
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.06
🚬 Cigarette pack
$8.19
💊 Cold medicince, 1 week
$5.41
🧴 Hair Shampoo
$3.61
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.66
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.18
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$29.9
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$12.2
👩‍⚕️ Doctor's visit
$57.4
💇 Haircut, simple
$16.9
👖 Brand Jeans
$71.2
👟 Brand Sneakers
$83.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$872
🏫 International Primary School, 1 year
$1542

Deventer hotels map