Cost of Living in Murmansk

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$616
$1481
🛋️ Without rent
$367
$1135
🏨 Rent & Utilities
$249
$347
🍽️ Food
$240
$669
🚐 Transport
$56.5
$161
💳 Monthly salary after tax
$690
😀 Quality of life
36
🏙️ Population
292K

The average cost of living in Murmansk is $616, which is in the top 19% of the least expensive cities in the world, ranked 7519th out of 9294 in our global list and 34th out of 122 in Russia.

The median after-tax salary is $690, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 7580th (TOP 82%) in the list of best places to live in the world and 54th best city to live in Russia. With an estimated population of 292K, Murmansk is the 69th largest city in Russia.

✈️ Closest airport 15 km Severomorsk-1 Naval Air Base
😷 Air quality Excellent 4.7 µg/m³
🎓 Best university rank 5255 Murmansk State Technical University
Cost of living in Murmansk infographic

Share this infographic!

Prices in Murmansk

Prices for goods and services in Murmansk are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$4.82
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$18.4
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.74
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.5
 Cappuccino
$1.18
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.05
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$221
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$170
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$350
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$219
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$60.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$93
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$8.86
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
11.54%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1387
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1017
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.44
🎟️ Monthly ticket local transport
$18.2
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$18
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.6
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.98
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.54
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1
🥚 Eggs, x12
$1.04
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.45
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.87
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.43
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.76
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.53
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.4
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.52
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.53
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.47
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.57
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.66
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.73
🚬 Cigarette pack
$1.47
💊 Cold medicince, 1 week
$12.8
🧴 Hair Shampoo
$3.62
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.53
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.84
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$58.1
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.53
👩‍⚕️ Doctor's visit
$17.3
💇 Haircut, simple
$3.89
👖 Brand Jeans
$62.9
👟 Brand Sneakers
$68
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$165
🏫 International Primary School, 1 year
$4947

Cost of living in other countries

Cost of living