Cost of Living in Hongjiang | China

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$590
$1547
🛋️ Without rent
$342
$1123
🏨 Rent & Utilities
$248
$425
🍽️ Food
$230
$610
🚐 Transport
$37.2
$101
💳 Monthly salary after tax
$701
🏙️ Population
498k

The average cost of living in Hongjiang is $590, which is in the top 24% of the least expensive cities in the world, ranked 7042nd out of 9294 in our global list and 408th out of 544 in China.

The median after-tax salary is $701, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 6251st (TOP 68%) in the list of best places to live in the world and 369th best city to live in China. With an estimated population of 498k, Hongjiang is the 435th largest city in China.

✈️ Closest airport44 kmZhijiang Airport
😷 Air qualityModerate34.7 µg/m³
Cost of living in Hongjiang infographic

Share this infographic!

Prices in Hongjiang

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$4.11
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$20.7
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.79
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.43
☕ Cappuccino
$2.86
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.6

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$261
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$178
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$458
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$326
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$35.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$54.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$17.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.97%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2331
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1553

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.32
🎟️ Monthly ticket local transport
$18.4
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.99
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.98

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.51
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.29
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.02
🥚 Eggs, x12
$1.76
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.87
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$9.76
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.73
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.18
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.5
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.88
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.91
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.46
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.3
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$9.42
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.83
🚬 Cigarette pack
$2.96
💊 Cold medicince, 1 week
$5.48
🧴 Hair Shampoo
$4.19
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.32
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.55

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$28.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.28
👩‍⚕️ Doctor's visit
$28.1
💇 Haircut, simple
$4.36
👖 Brand Jeans
$54.1
👟 Brand Sneakers
$79.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$313
🏫 International Primary School, 1 year
$9347