Cost of Living in Yueyang

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$764
$2041
🛋️ Without rent
$428
$1439
🏨 Rent & Utilities
$336
$602
🍽️ Food
$264
$696
🚐 Transport
$74.1
$200
💳 Monthly salary after tax
$1240
🏙️ Population
5.77M

The average cost of living in Yueyang is $764, which is in the top 33% of the least expensive cities in the world, ranked 6154th out of 9294 in our global list and 52nd out of 544 in China.

The median after-tax salary is $1240, which is enough to cover living expenses for 1.6 months. Ranked 4821st (TOP 52%) in the list of best places to live in the world and 74th best city to live in China. With an estimated population of 5.77M, Yueyang is the 60th largest city in China.

✈️ Closest airport16 kmYueyang Sanhe Airport
😷 Air qualityBad36.6 µg/m³
🎓 Best university rank2874Hunan Institute of Science and Technology
Cost of living in Yueyang infographic

Share this infographic!

Prices in Yueyang

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.78
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.29
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.7
☕ Cappuccino
$4.13
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.49

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$402
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$256
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$702
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$487
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$37.4
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$57.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$13.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
5.07%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5041
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$2696

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.3
🎟️ Monthly ticket local transport
$18.5
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.22
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.09

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.12
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.73
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.14
🥚 Eggs, x12
$1.9
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$14.6
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.33
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$13
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.92
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.32
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.82
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.27
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.99
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.49
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.29
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.89
🚬 Cigarette pack
$3.4
💊 Cold medicince, 1 week
$5.68
🧴 Hair Shampoo
$4.95
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.46
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.69

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$37.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$35.4
💇 Haircut, simple
$5.54
👖 Brand Jeans
$62.2
👟 Brand Sneakers
$90.6
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$452
🏫 International Primary School, 1 year
$14300