Cost of Living in Aversa

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1084
$2672
🛋️ Without rent
$632
$1902
🏨 Rent & Utilities
$452
$770
🍽️ Food
$449
$1195
🚐 Transport
$48.2
$133
💳 Monthly salary after tax
$1341
😀 Quality of life
65
🏙️ Population
52.8K

The average cost of living in Aversa is $1084, which is close to the world's average cost of living, ranked 4515th out of 9294 in our global list, 117th out of 148 in Italy, and 8th out of 11 in Campania.

The median after-tax salary is $1341, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 4431st (TOP 48%) in the list of best places to live in the world and 65th best city to live in Italy, and 8th most liveable city in Campania. With an estimated population of 52.8K, Aversa is the 98th largest city in Italy.

✈️ Closest airport 12 km Grazzanise Air Base
😷 Air quality Moderate 13.7 µg/m³
🎓 Best university rank 1181 University of Campania Luigi Vanvitelli
Cost of living in Aversa infographic

Share this infographic!

Prices in Aversa

Prices for goods and services in Aversa are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$16.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$53.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$8.7
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.32
 Cappuccino
$1.86
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.77
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$338
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$291
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$949
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$452
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$120
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$186
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$32.3
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.67%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$3494
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1879
Transportation
🚌 Local transport ticket
$1.56
🎟️ Monthly ticket local transport
$37.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$14
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.18
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.2
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.25
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.76
🥚 Eggs, x12
$3.24
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$13
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$10.9
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$19.2
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.8
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.89
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.61
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.67
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.37
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.33
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.42
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.16
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$6.44
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.84
🚬 Cigarette pack
$6.45
💊 Cold medicince, 1 week
$11.5
🧴 Hair Shampoo
$3.03
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.16
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.03
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$43.4
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$8.15
👩‍⚕️ Doctor's visit
$90.5
💇 Haircut, simple
$14.2
👖 Brand Jeans
$73.3
👟 Brand Sneakers
$94.4
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$275
🏫 International Primary School, 1 year
$5464

Cost of living in other countries

Cost of living