Skip to content

Cost of Living in Laos

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$985
$2521
🛋️ Without rent
$497
$1502
🏨 Rent & Utilities
$488
$1018
🍽️ Food
$273
$705
🚐 Transport
$122
$343
💳 Monthly salary after tax
$323
💸 GDP per capita
$2542
🏙️ Population
6.86M

The cost of living in Laos is $985, which is 1.34 times more expensive than the world average. Laos ranked 62nd out of 197 countries by cost of living and the 163rd best country to live in.

The average salary after taxes in Laos is $323, which is enough to cover living expenses for 0.3 months.

Why living in Laos costs 3.1 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Laos for locals and expats differ significantly.

Discover best places to live in Laos.

Cost of living in Laos infographic
Your current city
Compare with
$ USD
Monthly salary after tax

To maintain the standard of living with a salary of $1000 in Vientiane, you will need $974 a month in Thakhek - the cost of living in Vientiane is 1.03 times higher than in Thakhek.

Prices in Laos

We calculate prices for Laos as a population-weighted mean of 4 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$3.39
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$21
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$5.4
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.16
☕ Cappuccino
$2.54
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.95

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.75
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.9
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.59
🥚 Eggs, x12
$1.57
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$20.9
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.63
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$14.8
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.92
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.04
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.11
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.49
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.41
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.75
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$12.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.03
🚬 Cigarette pack
$3.2
💊 Cold medicince, 1 week
$2.39
🧴 Hair Shampoo
$4.06
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.01
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.08

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.68
🎟️ Monthly ticket local transport
$40.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$27.7
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.03

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$523
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$331
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1104
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$803
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$67.1
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$103
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$51.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
9.79%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2327
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$530

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$51.2
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$6.35
👩‍⚕️ Doctor's visit
$41.8
💇 Haircut, simple
$3.87
👖 Brand Jeans
$66.7
👟 Brand Sneakers
$114
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$263
🏫 International Primary School, 1 year
$6222