Cost of Living in Klang

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$638
$1417
🛋️ Without rent
$334
$1003
🏨 Rent & Utilities
$304
$414
🍽️ Food
$221
$567
🚐 Transport
$43.4
$117
💳 Monthly salary after tax
$776
🏙️ Population
878K

The average cost of living in Klang is $638, which is in the top 24% of the least expensive cities in the world, ranked 6982nd out of 9294 in our global list and 7th out of 34 in Malaysia.

The median after-tax salary is $776, which is enough to cover living expenses for 1.2 months. Ranked 3309th (TOP 36%) in the list of best places to live in the world and 14th best city to live in Malaysia. With an estimated population of 878K, Klang is the 2nd largest city in Malaysia.

✈️ Closest airport15 kmSultan Abdul Aziz Shah International Airport
😷 Air qualityModerate28.4 µg/m³
🎓 Best university rank499University of Malaya
Cost of living in Klang infographic

Share this infographic!

Prices in Klang

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.05
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$14.5
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$2.96
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.95
☕ Cappuccino
$3.07
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.84

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$390
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$206
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$476
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$301
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$30.6
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$47.2
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$30.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.46%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$2127
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$927

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.84
🎟️ Monthly ticket local transport
$19.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.04
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.51

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.67
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.75
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.77
🥚 Eggs, x12
$1.23
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$8.47
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.5
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$3.71
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.72
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.18
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$2.48
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.05
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.31
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.38
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$0.74
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$16
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.63
🚬 Cigarette pack
$4.06
💊 Cold medicince, 1 week
$4.89
🧴 Hair Shampoo
$3.81
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.17
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.02

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$63.3
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$12.9
💇 Haircut, simple
$3.81
👖 Brand Jeans
$56.7
👟 Brand Sneakers
$73.8
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$182
🏫 International Primary School, 1 year
$6719