Cost of Living in Surakarta | Indonesia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$407
$979
🛋️ Without rent
$258
$765
🏨 Rent & Utilities
$149
$215
🍽️ Food
$177
$470
🚐 Transport
$32.5
$87.7
💳 Monthly salary after tax
$275
🏙️ Population
552k

The average cost of living in Surakarta is $407, which is in the top 6% of the least expensive cities in the world, ranked 8718th out of 9294 in our global list and 74th out of 82 in Indonesia.

The median after-tax salary is $275, which is enough to cover living expenses for 0.7 months. Ranked 7497th (TOP 81%) in the list of best places to live in the world and 23rd best city to live in Indonesia. With an estimated population of 552k, Surakarta is the 29th largest city in Indonesia.

✈️ Closest airport92 kmYogyakarta International Airport
😷 Air qualityBad43.8 µg/m³
🎓 Best university rank936Sebelas Maret University
Cost of living in Surakarta infographic

Share this infographic!

Prices in Surakarta

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$1.29
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$7.91
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$2.79
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.41
☕ Cappuccino
$2.39
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.63

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$158
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$99.4
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$222
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$155
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$16.5
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$25.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.9
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
4.47%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1139
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$613

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.35
🎟️ Monthly ticket local transport
$16.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$4.66
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.57

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.14
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.75
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.73
🥚 Eggs, x12
$1.79
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.25
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.31
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$6.03
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$0.95
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.13
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.74
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.12
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.07
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.16
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$11.6
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.71
🚬 Cigarette pack
$1.44
💊 Cold medicince, 1 week
$6.71
🧴 Hair Shampoo
$2.95
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.69
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.76

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$19.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$2.53
👩‍⚕️ Doctor's visit
$13.9
💇 Haircut, simple
$1.38
👖 Brand Jeans
$41.8
👟 Brand Sneakers
$62
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$73.2
🏫 International Primary School, 1 year
$3300