Cost of Living in Balikpapan | Indonesia

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$504
$1270
🛋️ Without rent
$333
$946
🏨 Rent & Utilities
$171
$324
🍽️ Food
$230
$585
🚐 Transport
$40.9
$104
💳 Monthly salary after tax
$279
🏙️ Population
598k

The average cost of living in Balikpapan is $504, which is in the top 17% of the least expensive cities in the world, ranked 7671st out of 9294 in our global list and 20th out of 82 in Indonesia.

The median after-tax salary is $279, which is enough to cover living expenses for 0.6 months. Ranked 7572nd (TOP 82%) in the list of best places to live in the world and 29th best city to live in Indonesia. With an estimated population of 598k, Balikpapan is the 27th largest city in Indonesia.

✈️ Closest airport94 kmAji Pangeran Tumenggung Pranoto International Airport
😷 Air qualityBad40.2 µg/m³
🎓 Best university rank10649Balikpapan University
Cost of living in Balikpapan infographic

Share this infographic!

Prices in Balikpapan

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$2.46
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$22.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$3.56
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$3.41
☕ Cappuccino
$3.22
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.62

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$196
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$94.7
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$386
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$218
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$30.2
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$46.7
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$25.6
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
10.39%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1145
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$208

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.52
🎟️ Monthly ticket local transport
$30
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$3.71
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.57

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.35
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.31
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.22
🥚 Eggs, x12
$1.57
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$9.15
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$3.24
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.27
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.05
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.39
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.92
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$0.94
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.44
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$2.78
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.44
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.57
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$16.5
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.23
🚬 Cigarette pack
$1.43
💊 Cold medicince, 1 week
$2.18
🧴 Hair Shampoo
$1.57
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.74
👄 Toothpaste, 1 tube
$1.35

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$53.7
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.82
👩‍⚕️ Doctor's visit
$12.9
💇 Haircut, simple
$7.27
👖 Brand Jeans
$50.4
👟 Brand Sneakers
$52.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$34.9
🏫 International Primary School, 1 year
$5915