Cost of Living in Palangka Raya

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$484
$1213
🛋️ Without rent
$293
$874
🏨 Rent & Utilities
$191
$339
🍽️ Food
$210
$532
🚐 Transport
$31.5
$85.3
💳 Monthly salary after tax
$186
😀 Quality of life
33
🏙️ Population
249K

The average cost of living in Palangka Raya is $484, which is in the top 7% of the least expensive cities in the world, ranked 8604th out of 9294 in our global list and 41st out of 82 in Indonesia.

The median after-tax salary is $186, which is enough to cover living expenses for 0.4 months. Ranked 8028th (TOP 86%) in the list of best places to live in the world and 60th best city to live in Indonesia. With an estimated population of 249K, Palangka Raya is the 49th largest city in Indonesia.

Why living in Palangka Raya costs 2.6 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Palangka Raya for locals and expats differ significantly.

✈️ Closest airport 3 km Tjilik Riwut Airport
😷 Air quality Excellent 6.7 µg/m³
🎓 Best university rank 3288 University of Palangka Raya
Cost of living in Palangka Raya infographic

Share this infographic!

Prices in Palangka Raya

Prices for goods and services in Palangka Raya are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$1.27
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$8
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.86
 Cappuccino
$1.14
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$0.59
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$204
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$132
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$256
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$288
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$24
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$37.6
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$20.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
13.62%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1206
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$780
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.75
🎟️ Monthly ticket local transport
$21.9
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$6.41
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.72
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.16
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.53
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$0.81
🥚 Eggs, x12
$1.58
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.39
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$2.21
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.08
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.55
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.6
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.21
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.27
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$3.82
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.28
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.22
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$21.9
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$2.2
🚬 Cigarette pack
$1.92
💊 Cold medicince, 1 week
$3.51
🧴 Hair Shampoo
$2.1
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$0.93
👄 Toothpaste, 1 tube
$0.81
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$6.39
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$3.94
👩‍⚕️ Doctor's visit
$11.9
💇 Haircut, simple
$3.01
👖 Brand Jeans
$51.3
👟 Brand Sneakers
$59.9
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$71.7
🏫 International Primary School, 1 year
$6989

Cost of living in other countries

Cost of living