Cost of Living in Geleen

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$1399
$3669
🛋️ Without rent
$598
$2041
🏨 Rent & Utilities
$801
$1628
🍽️ Food
$405
$1058
🚐 Transport
$74.4
$200
💳 Monthly salary after tax
$2897
😀 Quality of life
70
🏙️ Population
33.9K

The average cost of living in Geleen is $1399, which is in the top 32% of the most expensive cities in the world, ranked 2948th out of 9294 in our global list and 66th out of 70 in the Netherlands.

The median after-tax salary is $2897, which is enough to cover living expenses for 2.1 months. Ranked 2179th (TOP 23%) in the list of best places to live in the world and 50th best city to live in the Netherlands. With an estimated population of 33.9K, Geleen is the 55th largest city in the Netherlands.

✈️ Closest airport 8 km Maastricht Aachen Airport
😷 Air quality Good 10.6 µg/m³
🎓 Best university rank 334 Maastricht University
Cost of living in Geleen infographic

Share this infographic!

Prices in Geleen

Prices for goods and services in Geleen are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$14.3
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$51
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9.27
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.05
 Cappuccino
$2.75
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$2.21
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$910
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$603
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1649
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1385
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$98
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$151
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$39.2
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
1.5%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$4337
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$3271
Transportation
🚌 Local transport ticket
$3.29
🎟️ Monthly ticket local transport
$78.8
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$19.6
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$2.17
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$0.96
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.76
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.04
🥚 Eggs, x12
$1.78
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$11.1
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$8.01
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$25.3
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.63
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.4
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.59
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.97
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.91
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.41
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.58
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.14
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.17
🚬 Cigarette pack
$8.18
💊 Cold medicince, 1 week
$5.37
🧴 Hair Shampoo
$3.61
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.65
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.18
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$20.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$10.3
👩‍⚕️ Doctor's visit
$57.4
💇 Haircut, simple
$16.9
👖 Brand Jeans
$73.8
👟 Brand Sneakers
$85.7
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$1434
🏫 International Primary School, 1 year
$4660

Geleen hotels map