Cost of Living in Resita

Updated:

Livingcost

Cost of living One person Family of 4
💰 Total with rent
$669
$1639
🛋️ Without rent
$342
$1079
🏨 Rent & Utilities
$327
$560
🍽️ Food
$243
$653
🚐 Transport
$25.8
$69.6
💳 Monthly salary after tax
$724
😀 Quality of life
47
🏙️ Population
58.4K

The average cost of living in Resita is $669, which is in the top 24% of the least expensive cities in the world, ranked 7036th out of 9294 in our global list and 37th out of 47 in Romania.

The median after-tax salary is $724, which is enough to cover living expenses for 1.1 months. Ranked 6473rd (TOP 70%) in the list of best places to live in the world and 33rd best city to live in Romania. With an estimated population of 58.4K, Resita is the 33rd largest city in Romania.

✈️ Closest airport 31 km Caransebes Airport
😷 Air quality Moderate 18.7 µg/m³
🎓 Best university rank 8873 Eftimie Murgu University of Resita
Cost of living in Resita infographic

Share this infographic!

Prices in Resita

Prices for goods and services in Resita are partly crowdsourced by our visitors, just like yourself. Please consider telling us about your city.

Eating Out
🍱 Lunch Menu
$8.47
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$17.2
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$4.3
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$1.09
 Cappuccino
$2.17
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$1.77
Rent & Utilities
🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$297
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$216
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$526
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$389
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$88.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$137
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$6.42
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
6.79%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1746
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1400
Transportation
🚌 Local transport ticket
$0.54
🎟️ Monthly ticket local transport
$26.1
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$5.19
 Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.56
Groceries
🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.2
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$1.08
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$1.52
🥚 Eggs, x12
$3.16
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$7.26
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$4.32
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$8.28
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$0.86
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.18
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.3
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$1.83
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$0.43
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$0.43
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.29
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$1.43
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$5.94
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$0.65
🚬 Cigarette pack
$4.96
💊 Cold medicince, 1 week
$7.75
🧴 Hair Shampoo
$3.34
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.47
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.3
Other
🏋️ Gym Membership, 1 month
$36.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$5.39
👩‍⚕️ Doctor's visit
$27.8
💇 Haircut, simple
$5.93
👖 Brand Jeans
$46.5
👟 Brand Sneakers
$71.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$340
🏫 International Primary School, 1 year
$4082

Cost of living in other countries

Cost of living