Skip to content

Cost of Living in Turkmenistan

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1057
$2401
🛋️ Without rent
$596
$1775
🏨 Rent & Utilities
$461
$627
🍽️ Food
$467
$1243
🚐 Transport
$43.4
$118
💳 Monthly salary after tax
$370
💸 GDP per capita
$6967
🏙️ Population
5.85M

The cost of living in Turkmenistan is $1057, which is 1.43 times more expensive than the world average. Turkmenistan ranked 55th out of 197 countries by cost of living and the 146th best country to live in.

The average salary after taxes in Turkmenistan is $370, which is enough to cover living expenses for 0.3 months.

Why living in Turkmenistan costs 2.9 times more than the average salary? Because we have a developed country lifestyle as a reference and in some least developed countries maintaining such a standard of living is hard and expensive. Thus, living costs in Turkmenistan for locals and expats differ significantly.

Discover best places to live in Turkmenistan.

Cost of living in Turkmenistan infographic
Your current city
Compare with
$ USD
Monthly salary after tax

To maintain the standard of living with a salary of $1000 in Ashgabat, you will need $950 a month in Turkmenabat - the cost of living in Ashgabat is 1.05 times higher than in Turkmenabat.

Prices in Turkmenistan

We calculate prices for Turkmenistan as a population-weighted mean of 6 cities. Since large cities tend to have a higher cost of living, it's better to visit specific city pages below for more relevant information.

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$13.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$44.9
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$7
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$2.95
☕ Cappuccino
$4.36
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$3.8

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$2.65
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$0.57
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$2.48
🥚 Eggs, x12
$1.77
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$10.4
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$7.34
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$10.6
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$2.13
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$5.69
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$4.07
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$2.86
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$1.23
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.15
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.76
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.76
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$14
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$3.76
🚬 Cigarette pack
$12.9
💊 Cold medicince, 1 week
$13.9
🧴 Hair Shampoo
$4.81
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$2.56
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.78

Transportation

🚌 Local transport ticket
$0.14
🎟️ Monthly ticket local transport
$24.3
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$8.23
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$0.37

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$456
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$339
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$561
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$495
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$38.7
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$59.1
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$59.7
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
8.05%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$1698
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$1194

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$44.6
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$9.59
👩‍⚕️ Doctor's visit
$13.8
💇 Haircut, simple
$5.56
👖 Brand Jeans
$79.2
👟 Brand Sneakers
$70.3
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$23.4
🏫 International Primary School, 1 year
$14310