Skip to content

Cost of Living in Wolfsberg | Austria

Cost of livingOne personFamily of 4
💰 Total with rent
$1550
$3879
🛋️ Without rent
$831
$2426
🏨 Rent & Utilities
$719
$1453
🍽️ Food
$596
$1570
🚐 Transport
$60.4
$167
💳 Monthly salary after tax
$2276
🏙️ Population
25k

The average cost of living in Wolfsberg is $1550, which is in the top 24% of the most expensive cities in the world, ranked 2196th out of 9294 in our global list and 3rd out of 26 in Austria.

The median after-tax salary is $2276, which is enough to cover living expenses for 1.5 months. Ranked 4818th (TOP 52%) in the list of best places to live in the world and 21st best city to live in Austria. With an estimated population of 25k, Wolfsberg is the 18th largest city in Austria.

✈️ Closest airport41 kmHinterstoisser Air Base
😷 Air qualityModerate13.9 µg/m³
Cost of living in Wolfsberg infographic

Prices in Wolfsberg

Eating Out

🍱 Lunch Menu
$16.9
🥂 Dinner in a Restaurant, for 2
$67
🥪 Fast food meal, equiv. McDonald's
$9
🍻 Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz
$4.68
☕ Cappuccino
$4.72
🥤 Pepsi / Coke, 0.5 L or 16.9 fl oz
$4.61

Groceries

🥛 Milk, 1 L or 1 qt
$1.35
🍞 Bread, 0.5 kg or 1.1 lb
$2.37
🍚 Rice, 1 kg or 2.2 lb
$4.5
🥚 Eggs, x12
$3.34
🧀 Cheese, 1 kg or 2.2 lb
$21.2
🐔 Chicken Breast, 1 kg or 2.2 lb
$16.8
🥩 Round Steak, 1 kg or 2.2 lb
$26.9
🍏 Apples, 1 kg or 2.2 lb
$3.57
🍌 Banana, 1 kg or 2.2 lb
$1.82
🍊 Oranges, 1 kg or 2.2 lb
$1.78
🍅 Tomato, 1 kg or 2.2 lb
$3.18
🥔 Potato, 1 kg or 2.2 lb
$2.27
🧅 Onion, 1 kg or 2.2 lb
$1.69
🌊 Water, 1 L or 1 qt
$0.88
🍹 Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz
$2.2
🍾 Wine (mid-priced), 750 mL bottle
$13
🍺 Beer, 0.5 L or 16 fl oz
$1.05
🚬 Cigarette pack
$12.4
💊 Cold medicince, 1 week
$12.9
🧴 Hair Shampoo
$3.34
🧻 Toilet paper, 4 rolls
$1.83
👄 Toothpaste, 1 tube
$2.27

Transportation

🚌 Local transport ticket
$2.63
🎟️ Monthly ticket local transport
$46.7
🚕 Taxi Ride, 8 km or 5 mi
$21.2
⛽ Gas / Petrol, 1 L or 0.26 gal
$1.4

Rent & Utilities

🏙️ 1 bedroom apartment in city Center, 40 m2 or 430 ft2
$614
🏡 Cheap 1 bedroom apartment, 40 m2 or 430 ft2
$528
🏙️ 3 bedroom apartment in city Center, 80 m2 or 860 ft2
$1317
🏡 Cheap 3 bedroom apartment, 80 m2 or 860 ft2
$1185
🔌 Utility Bill one person, electricity, heating, water, etc.
$125
🔌 Utility Bill for a Family, electricity, heating, water, etc.
$194
🌐 Internet plan, 50 Mbps+ 1 month unlimited
$48.1
🏦 Mortgage Interest Rate for 20 Years
2.71%
🏙️ Apartment price to Buy in city Center, 1 m2 or 10 ft2
$5237
🏡 House price to Buy in Suburbs, 1 m2 or 10 ft2
$4053

Other

🏋️ Gym Membership, 1 month
$45.5
🎫 Cinema Ticket, 1 person
$29.7
👩‍⚕️ Doctor's visit
$79.9
💇 Haircut, simple
$18.8
👖 Brand Jeans
$81.3
👟 Brand Sneakers
$76
👶 Daycare or Preschool, 1 month
$159
🏫 International Primary School, 1 year
$8479